Z wizytą w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu

       W ubiegłym tygodniu zaprzyjaźniona z naszą Szkołą Pani Agata Bernat była z wizytą w Paryżu. Korzystając z czasu wolnego postanowiła odwiedzić muzeum poświęcone Patronce naszej Szkoły. Placówka, utworzona w latach siedemdziesiątych minionego wieku w siedzibie dawnego Instytutu Radowego, upamiętnia i dorobek naukowy małżeństwa Curie, i dokonania sławnej Polki i jej rodziny w dziedzinie społecznej. Ekspozycje podzielone są na 4 części: pierwsza zawiera dorobek rodziny Curie, druga  poświęcona jest radowi,  trzecia to laboratorium, zaś czwarta ukazuje działalność Fundacji Curie. Muzeum, odnowione w roku 2012 roku, łączy w sobie nowe technologie ze starymi dokumentami i pamiątkami.

      Pani Agata Bernat miała okazję nie tylko obejrzeć muzealne ekspozycje, ale i spotkać się i porozmawiać z dyrektorem muzeum Panem Renaud Huynhem oraz, ku swej radości , po raz kolejny pobyć w towarzystwie Pierre’a Joliot – wnuka Marii Skłodowskiej-Curie, jego żony Anny oraz jego siostry Heleny. Wszyscy doskonale pamiętają i mile wspominają pobyt w Zawieprzycach w listopadzie 2017 roku. Wszyscy też serdecznie pozdrawiają i uczniów, i pracowników naszej małej Alma Mater. Udokumentowaniem sobotniego pobytu w budynku przy 1 Rue Pierre et Marie Curie jest kilka zdjęć, które udostępniamy za zgodą Pani Agaty Bernat.

         Wypada mieć nadzieję, że kiedyś nasi uczniowie na własne oczy ujrzą zbiory Muzeum Curie, pooddychają paryskim powietrzem i pod niebem Paryża po raz kolejny odkryją, że świat jest taki piękny. Tego Im życzymy.

 

Paryż 1.  Ściana frontowa budynku Muzeum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paryż 2. Gabinet, w którym pracowała Maria. Na ścianie portret ukochanego Piotra. Ma się wrażenie, że Pani Maria za chwilę wróci, usiądzie za biurkiem i na nowo rozpocznie swą pracę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paryż 3. Ogród, w którym odpoczywała i który pielęgnowała nasza Patronka.  Własnoręcznie siała i sadziła rośliny. Do dziś to miejsce zachwyca swym pięknem, ciszą, będąc zieloną oazą w centrum wielkiego miasta.

 

 

 

 

 

 

Paryż 4. Na tarasie naturalnej wielkości sylwetka pani Marii. Spogląda ciekawie, jakby chciała zapytać, kto dziś pojawił się w Jej ogrodzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paryż 5. Skromny ale wymowny pomnik Marii i Piotra Curie. Wyraża i ich wzajemną głęboką miłość (oddaje to bliskość obu postaci oraz gest Skłodowskiej wskazującej na serce), i umiłowanie nauki, której atrybutem staje się przyciskana przez Piotra  do serca książka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paryż 6. W gablocie archiwalne wydanie najsławniejszej biografii Marii Skłodowskiej – Curie – „Madame Curie” napisanej przez młodszą córkę noblistki Ewę.

 

 

 

 

 

 

 

Paryż 7. Zdjęcie nostalgiczne, jak się dziś okazało. Sobotnie wiosenne popołudnie, plac przed położoną niedaleko Muzeum Curie katedrą Notre Dame. Nikt z tłumu wiernych i turystów nawet nie przypuszcza, że za kilkadziesiąt godzin ogień spopieli ten religijny symbol Francji, Europy i chrześcijańskiego świata. Żal ogromny, strata nie do wyobrażenia. Miejmy nadzieję, że Francuzom i całemu światu uda się przywrócić dawny blask tej świątyni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paryż 8. Archiwalna fotografia przedstawiająca Piotra Joliot i jego żonę Annę w trakcie prac naukowych.