29 września 2021 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
O pozytywach jakie niesie głośne czytanie warto mówić dużo i często, stanowi ono bowiem wielką skarbnicę korzyści. Czytanie poprawia nastrój, szczególnie teraz jesienną porą, gdy za oknem zimno i siąpi deszcz. Utrzymuje więzi społeczne oraz przeciwdziała nieśmiałości. Wzmacnia pamięć, koncentrację i uwagę oraz zwiększa zasób słownictwa. To tylko niektóre korzyści wynikające z głośnego czytania.
W naszej po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania. Pomimo trwania pandemii koronawirusa spotkanie odbyło się w dwóch terminach. Klasy 6,7, 8 – 29.09.2021, a klasy 4 i 5 w czwartek dnia 07.10.2021r pod hasłem „Poczytajmy trochę Lema” . Pani bibliotekarka przekazała uczniom, że trwa ROK STANISŁAWA LEMA – 12 września 100 rocznica urodzin tegoż autora. Z tej okazji Pani przybliżyła postać pisarza uznanego za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej i powiedziała, jakie książki napisał Stanisław Lem oraz , jakie książki tego autora znajdują się w naszej bibliotece.
Spotkanie było znakomitą okazją do zaproszenia uczniów do świata książki. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa.
W środę 29.września wybrani uczniowie wraz z polonistką czytali fragmenty książki :”Bajki Robotów” uczniom klasy 7 i 6
Natomiast w czwartek dnia 07.10.2021 wybrani uczniowie klasy 4 i 5 wraz z panią od matematyki i p. Bibliotekarką czytali fragmenty ”Opowieści o Pilocie Pirxie”
Pani bibliotekarka powiedziała na zakończenie spotkania, że warto jednak sięgać po jego dzieła, chociażby po to, żeby dowiedzieć się ile z wymyślonych przez niego futurystycznych dla tamtych czasów technologii, okazało się dziś przedmiotami użytku codziennego, a także zachęcała do korzystania i wypożyczania książek z biblioteki szkolnej oraz ich czytania.