„Czytające poniedziałki” – Czytamy poezję

          26 marca 2018 roku – z okazji Światowego Dnia Poezji (ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku i obchodzonego na świecie w pierwszy Dzień Wiosny w celu propagowania czytania, pisania, publikowania oraz rozumienia poezji na całym świecie. Najhuczniej to święto obchodzone jest w Paryżu, gdzie  w tych dniach odbywa się dużo festiwali poetyckich.

      W naszej szkole odbyła się akademia szkolna promująca poezję w ramach tzw. ”Czytających poniedziałków”. Z tej okazji Sara Grzegorczyk i Gabrysia Sugier przedstawiły w formie dialogu jak ważną rolę odgrywa poezja i czym ona jest w życiu przeciętnego czytelnika. Poezja jest ważnym elementem w doświadczaniu świata. Może ona istotnie wpływać na ludzką egzystencję, pomaga w docieraniu tego, co ważne, ale zarazem  trudne ponadczasowe.

    Tekst poetycki porównać można do łamigłówki, zagadki, którą trzeba rozwiązać to znaczy odczytać sens utworu poetyckiego. To może być naprawdę fascynujące! Jakie zatem  uczucia wyraża podmiot liryczny?  Najczęściej chyba miłość do ukochanej osoby. Mamy wtedy do czynienia z poezją miłosną. Są też wiersze, które  wyrażają miłość do ojczystego kraju. Jest to  domena poezji patriotycznej.  Wielu poetów poprzez tekst poetycki wielbiło Boga, rozmawiało z Nim, wyrażało swą miłość do Stwórcy. To poezja religijna. Jeszcze inni mistrzowie pióra rozważali w swych wierszach sens ludzkiego życia, cierpienia, losu. Ich utwory zaliczymy do poezji filozoficzno – refleksyjnej. Postawmy sobie pytanie: Czy warto czytać poezję?  Myślę że tak. Bo, poezja, choć krótka w formie (czasem tylko kilka linijek czyli wersów), jest dość trudna w odbiorze poprzez swój język – niezwykły, niecodzienny, czasem dziwaczny, niepodobny do tego, którym posługujemy się na co dzień. Nie zrażajmy się jednak i czytajmy wiersze! Gdyby większość je czytała, świat byłby o wiele lepszy.  A więc nie bójmy się poezji! A może i sami spróbujecie swych sił i napiszecie wiersz?  Ktoś kiedyś powiedział, że każdy rodzi się poetą. Ty także.

   Uczniowie z klasy V, VI i VII zaprezentowali poezję religijną znanych twórców, które poruszają ważne wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa – Męka, śmierć i Zmartwychwstanie..I tak   Karolina Kowalska kl. VII wyrecytowała wiersz ks. Jana Twardowskiego :”Wielkanocny pacierz”, Bartek Kwiecień kl. 7 wiersz Janiny Porazińskiej „Idą dzieci”; Julka Wach kl. VII wiersz Juliana Tuwima „Chrystusie…”; Julka ŁUCZYŃSKA kl. 6 wiersz Czesława Mirosława Szczepaniaka „Ballada o Wielkim Tygodniu”;  Ola Kowalczyk kl. 6 wiersz  Lucyny Krzemienieckiej „W kościele”; Wiktoria Stachorzecka kl.6 wiersz Ewy Szelburg – Zarembiny :”Wielka Sobota”; Michał Rak Kl. VII wiersz ks. Jana Twardowskiego: ”O Wielkanocnym Poranku”; Klaudia Woźniak kl.6  wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego :”Dzieci na Wielkanoc”; Julka Lisek kl.5 wiersz Marii Konopnickiej :”Wielkanoc” oraz Martyna Jóźwiak wiersz Jana Lechonia :”Wielkanoc”

Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania. Po zakończeniu apelu wszyscy uczniowie wrócili do klas na lekcje.     

                                                                    Do zobaczenia w kwietniu!