Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji – KONKURS

KONKURS – informacje na końcu wpisu
 
W dniach 7-13 października odbywają się obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji pod hasłem: „Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”. 8 października zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji to Dzień Świadomości Dysleksji. Hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji przypomina, że wśród nas – w domu, szkole czy pracy – jest wiele osób, które zmagają się z dysleksją.
Czy dysleksja może pomóc w karierze?
Czy znani dyslektycy osiągnęli swoje sukcesy w różnych dziedzinach życia pomimo dysleksji, czy właśnie dzięki niej? Z biografii wybitnych dyslektyków wynika, że awansowali dzięki swojej odwadze, przenikliwości, kreatywności. Z determinacją, wytrwałością dążyli do celu mimo problemów z czytaniem i poprawnym pisaniem. Dysleksja często zamiast problemem, stała się prawdziwym darem. Przypominamy sławne osoby, które osiągnęły sukces w różnych dziedzinach.
W świecie filmu…
U reżysera Quentina Tarantino już w szkole podstawowej stwierdzono dysleksję. Podobnie było u Salmy Hayek, jedynej aktorki meksykańskiego pochodzenia, która zrobiła karierę w Hollywood. Dysleksja nie przeszkodziła jej dostać się na jeden z lepszych uniwersytetów meksykańskich – Uniwersytet Ibero-Amerykański, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Orlando Bloom i Tom Cruise również zmagali się z dysleksją.
W kręgu literatury i publicystyki…
Nasz wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz w dzieciństwie żywił ogromny wstręt do kaligrafii. Często myliły mu się litery i z tego powodu powtarzał trzecią klasę.
Agatha Christie, jedna z najbardziej znanych i cenionych autorek kryminałów na świece właśnie dzięki dysleksji stworzyła tak unikalny język swoich powieści.
W rękopisach Hansa Christiana Andersena- najsłynniejszego autora bajek dla dzieci znaleziono mnóstwo błędów charakterystycznych dla dyslektyków, ale mimo to został twórcą jednych z najpiękniejszy bajek, czytanych na całym świecie.
Z dysleksją zmagają się również współcześni publicyści, twórcy: Jacek Żakowski- znany publicysta prasowy i telewizyjny, laureat wielu nagród dziennikarskich, współtwórca telewizyjnego programu „Tok-Szok”, Adam Wajrak- dziennikarz „Gazety Wyborczej”, miłośnik zwierząt, autor książek.
Mikołaj Trzaska- kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy, Kasia Tusk- znana szafiarka i blogerka.
Dysleksja i naukowcy…
Na dysleksję cierpiał Isaac Newton, twórca zasad dynamiki, prawa powszechnego ciążenia, prawa ruchu i mechaniki klasycznej. Albert Einstein- znany fizyk, noblista, miał trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu. Leonardo da Vinci, znany z nieszablonowego myślenia swoim rozumem prześcigał epokę, w której żył o kilkaset lat.
A w biznesie?…
Badania pokazują, że w USA wśród ludzi biznesu 35 % to dyslektycy.
Ingvar Kamprad- założyciel firmy IKEA, został przedsiębiorcą w wieku 17 lat.
Richard Branson- brytyjski, genialny miliarder, podróżnik, założyciel ponad 400 firm Virgin Group rozpoczął karierę w wieku 20 lat.
Pamiętaj! Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, by osiągnąć naprawdę wiele.
 
KONKURS
 
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE „ODKRYWAMY WYJĄTKOWE HISTORIE OSÓB Z DYSLEKSJĄ”!
Masz historię, która zasługuje na uwagę? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z dysleksją? A może znasz kogoś, kto inspiruje swoją determinacją i sukcesami?
Zgłoś się do naszego konkursu i opowiedz swoją wyjątkową historię!
Co musisz zrobić?
Przygotuj swoją opowieść w formie tekstu, wideo lub pracę plastyczną
Prześlij swoją pracę do 15.10.2024 r.
Pamiętaj o przestrzeganiu regulaminu – znajdziesz go poniżej.
Nagrody czekają! Na najlepsze prace czekają atrakcyjne nagrody oraz szansa na publikację Twojej historii!
Dołącz do nas i pomóż w budowaniu świadomości na temat dysleksji. Twoje słowa mogą zainspirować innych!
W razie pytań, pisz do nas: ptd@ptd.edu.pl