W tym roku obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zawsze tak i teraz nasi uczniowie czynnie wzięli udział w obchodach – nie tylko na terenie szkoły. Uczestniczyli w imprezach rocznicowych na terenie gminy Spiczyn.
Poczet sztandarowy naszej szkoły oraz delegacja rodziców tradycyjnie wzięli udział w organizowanym po raz piąty Marszu Niepodległości, którego inicjatorem i organizatorem jest Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty. Marsz rozpoczął się 10 listopada o godz. 18.00 pod siedzibą Urzędu Gminy w Spiczynie. Następnie uczestnicy przeszli z pochodniami pod pomnik – mogiłę powstańców styczniowych w Kolonii Spiczyn. U jego stóp złożono wieńce i odbył się apel poległych. Na zakończenie zaprezentowano montaż poezji patriotycznej. Nie zabrakło też wspomnień o ludziach, którzy walcząc na terenie gminy o niepodległość poświęcili swe życie dla Ojczyzny.
Uczniowie naszej szkoły uczcili też narodowe święto na sportowo uczestnicząc w organizowanym w dn. 12 listopada przez Szkołę Podstawową w Jawidzu Gminnym Turnieju Niepodległości w Tenisie Stołowym. Miło nam poinformować, że nasza uczennica Paulinka Szalast z klasy IV zajęła II miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy!
W dn. 12 listopada w naszej szkole gościli niecodzienni goście – wnuki Marii Skłodowskiej – Curie. Wizycie tej poświęcamy co prawda odrębny artykuł, ale warto dodać, że wizyta ta także wpisuje się w obchody Święta Niepodległości. Zacny ród Skłodowskich związany niegdyś z Zawieprzycami pięknie zapisał się na kartach historii Polski. Maria Skłodowska – Curie – sławna babcia naszych drogich gości nie mieczem co prawda walczyła o wolność Ojczyzny, ale swym dorobkiem naukowym, szlachetną działalnością rozsławiała imię Polski, nawet wtedy, gdy Polski na mapie Europy nie było. A dziś właśnie jest najlepsza okazja, by wspominać i tych, co umysłem, pokojową pracą, swą postawą życiową godnie zapisali się w naszej pamięci – tak jak żołnierze i powstańcy.
Ostatnim akcentem obchodów była akademia przygotowana przez uczniów klas V-VII pod kierunkiem nauczycieli historii i języka polskiego. W poniedziałek 13 listopada na szkolnej scenie pojawili się Marszałek Piłsudski i Ignacy Daszyński – współtwórcy niepodległości Polski. Widzowie przenieśli się do dnia, w którym do Warszawy przybył Józef Piłsudski. Sceny z warszawskiej ulicy przywołały klimat i nastrój dni sprzed 99 laty, gdy nasza Ojczyzna wybijała się na niepodległość. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć w ten sposób ten tak ważny w naszej historii moment.
W przygotowanie imprez i uroczystości angażowało się wiele osób – uczniów, rodziców, nauczycieli, zaprzyjaźnionych ze szkołą organizacji, szkół i stowarzyszeń. Nie sposób wszystkich wymienić z imienia i nazwiska. Wszystkim zatem serdecznie dziękujemy za pomoc, materialne i duchowe wsparcie, pracę włożoną w pomyślny przebieg obchodów. Jak zawsze mogliśmy liczyć na Państwa wsparcie, na Was – Rodzice i Dzieci. Zachowujemy to we wdzięcznej pamięci.