Targi Edukacyjne

     W dn. 14 marca uczniowie klasy VII i VIII oraz koledzy ze Szkoły Podstawowej w Charlężu wybrali się pod opieką wychowawców na Targi Edukacyjne organizowane w siedzibie Targów Lubelskich. Ósmoklasiści dokonują wyboru przyszłej szkoły już teraz, siódmoklasiści – mieli przedsmak tego, co czeka ich za rok.
     Oferta edukacyjna była bardzo bogata. Kilkadziesiąt szkół różnego typu, mnóstwo kierunków kształcenia, wielość przeróżnych form reklamy i prezentacji. Było coś dla oka, słuchu, podniebienia. Nikt nie mógł się nudzić i narzekać na ubóstwo proponowanych kierunków edukacji w szkołach średnich. Szkoły prześcigały się w pomysłach, jak zwrócić na siebie uwagę, jak przyciągnąć potencjalnych kandydatów na swoich uczniów. Galowy mundur, piękny wystrój stoiska, słodki poczęstunek, pokazy techniczne, popisy zespołów artystycznych, atrakcyjna graficznie ulotka – to tylko niektóre ze sposobów „oddziaływania” na młodych gości targów. Naprawdę, od nadmiaru wrażeń, kolorów i dźwięków można było dostać zawrotu głowy.
      Imprezę zaszczycili swą obecnością przedstawiciele najwyższych władz wojewódzkich i oświatowych – pan wojewoda, pan marszałek, pani kurator oświaty, a nawet pani wiceminister edukacji. Ich obecność podkreśliła na pewno i wagę targów, i była wyrazem troski o to, by absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów znaleźli taki kierunek dalszego kształcenia, który będzie odpowiadał ich aspiracjom i zdolnościom oraz umożliwi aktywny udział na rynku pracy w przyszłości.
Najwięcej ofert przedstawiły chyba szkoły branżowe z całego województwa. Nie powinno to dziwić, bowiem kształcenie zawodowe staje się obecnie priorytetem polskiej edukacji. Wieloletnie zaniedbania sprawiły, że na rynku pracy brakuje wielu fachowców. Zaradzić temu powinny nowo tworzone szkoły branżowe przygotowujące do zawodu. Wielu naszych uczniów zamierza kontynuować naukę w tego typu placówkach, więc wizyta na Targach Edukacyjnych z pewnością pomoże im w dokonaniu wyboru zawodu lub profilu kształcenia. Niektórzy uczniowie już umówieni są w konkretnych szkołach na wizyty, które będą dopełnieniem wiedzy i doświadczeń zdobytych na Targach. Czasu na wybór coraz mniej, bo już 8 kwietnia rozpoczyna się rekrutacja. Potem wystarczy tylko zdać pomyślnie egzamin (15-17 kwietnia) i spokojnie czekać na koniec roku szkolnego.
Już teraz trzymamy kciuki i za egzaminacyjny sukces ósmoklasistów, i za trafność ich pierwszych poważnych życiowych wyborów.

[Best_Wordpress_Gallery id=”15″ gal_title=”targi edukacyjne”]