Zadziwiające, że to reklamy Black Friday, obecne w polskich mediach chyba już od miesiąca, zainspirowały mnie do zgłębienia korzeni tego już społecznego zjawiska wymiany nowych sprzętów na nowsze i większe w pewien listopadowy dzień….Gdyby nie fakt że „jestem w temacie” w natłoku tych reklam chyba nawet nie wiedziałabym dokładnie o który to piątek chodzi. A tymczasem, Black Friday przypadający na piątek po Święcie Dziękczynienia, które z kolei przypada na czwarty czwartek listopada, mają ze sobą coś wspólnego…..I jest to niestety niechlubna historia Ameryki. Określenie Black Friday zostało pierwszy raz użyte w 1869, gdy w pewien listopadowy piątek dwóch finansistów doprowadziło do krachu na rynku złota i bankructwa wielu baronów. W połowie XX wieku policjanci z Philadelphi określali w ten sposób zamieszki na ulicach z udziałem kibiców footbalu. Z czasem rozpoczęto kampanię na rzecz zmiany złego wizerunku Black Friday, wprowadzając masowe obniżki cen, otwierając sklepy w nocy z czwartku na piątek i zachęcając do robienia zakupów już bożonarodzeniowych. Na parady z okazji Święta Dziękczynienia przybywał Święty Mikołaj. Amerykanie pokochali Black Friday a także Cyber Monday ( w 2017 roku wydali w listopadowy poniedziałek 6.6 billiona $ na zakupy online), a największe marki osiągają w tych dniach zyski równe całorocznym utargom.
Tradycja Święta Dziękczynienia sięga 1620 roku, kiedy niewielka grupa Purytan, uciekając przed religijnym prześladowaniem w Anglii, rozpoczęła kolonizację wschodniego wybrzeża Ameryki. I chociaż dzisiaj to rodzinne święto jest symbolem zgody, pojednania i wspólnoty, rdzenni mieszkańcy Ameryki często są przeciwni jego obchodom. Dla nich podbój tych ziem związany jest z każdym innym zjawiskiem ale nie pokojem, miłością i braterstwem.
Wszystkim Państwu, którzy chcą spojrzeć z dystansem na świat podpowiem, że w Stanach wprowadzono dla równowagi Buy Nothing Day, dzień przypadający na Black Friday, polegający na powstrzymaniu się od jakichkolwiek zakupów:)
–Katarzyna Ulrich, nauczyciel języka angielskiego