Wycieczka do sortowni odpadów komunalnych PGKiM w Łęcznej

      W dn. 12 kwietnia siedmioro uczniów naszej szkoły udało się na wycieczkę zorganizowaną i sfinansowaną przez Urząd Gminy w Spiczynie. Wraz z nimi pojechali uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych oraz gimnazjum z terenu gminy Spiczyn. Celem było zapoznanie dzieci z procesem zagospodarowania i utylizacji odpadów komunalnych w powiecie łęczyńskim. Uczniowie zwiedzili obiekty sortowni śmieci PGKiM w Łęcznej, która mieści się w miejscowości Stara Wieś, nieopodal stolicy naszego powiatu.

   Panie przewodniczki pokazały uczniom m.in. wagę, na której ważone są wjeżdżające na wysypisko pojazdy z odpadami. Następnie wszyscy udali się do sortowni. Ogromny budynek, a w nim wiele nieznanych dzieciom i tajemniczych urządzeń. Co prawda unoszący się w powietrzu charakterystyczny zapach i hałas pracujących maszyn pewnie innych zniechęciłby do zwiedzania, ale nie nas! Z ciekawością (choć niektórzy z chusteczkami przy nosach) zajrzeliśmy na „piętro” – kabinę, w której zwinne ręce pracujących przy ruchomej taśmie pań segregują odpady według rodzaju i wrzucają je do odpowiednich ogromnych pojemników. Praca może nie za bardzo przyjemna, ale bardzo pożyteczna. Potężne prasy prasują potem oddzielnie plastikowe butelki i puszki po napojach. Sprasowane i spakowane oczekują na odbiór, by pojechać tam, gdzie znów przemienią się w materiały lub nowe opakowania. Na tym polega recykling. Ogromne wrażenie wywarły też na dzieciach góry niepotrzebnych już mebli i innych sprzętów. Niesamowity to i trochę smutny widok. Kanapy, fotele, krzesła, drzwi i okna – kiedyś nieodzowne elementy domu, zapewniające wygodę i bezpieczeństwo, dziś leżą bezładnie na stosie, zapomniane i wzgardzone, podobne nieco do starych, porzuconych i nikomu niepotrzebnych ludzi. Czekają na swoją kolej, aż rozebrane na części, posegregowane znów zaczną żyć już innym życiem, w innym miejscu.

  Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie części obiektu zwanej kompostownią. Tam składuje się odpady organiczne. Proces rozkładu sprawi, że powstanie z nich użyźniający glebę kompost. Na koniec, tak jak etatowi pracownicy sortowni, uczestnicy wycieczki udali się do łazienki, by umyć ręce i odkazić je specjalnym płynem. To normalna procedura w tym obiekcie chroniąca pracowników przed ewentualnym zakażeniem .

  Wszyscy powrócili z tej wycieczki bogatsi. Nie tylko w wiedzę o sposobie odzyskiwania odpadów. Zobaczyli bowiem na własne oczy, jaki ogrom wszelkiego rodzaju śmieci produkujemy my, ludzie. Być może także bardziej doceniać będziemy po tym wyjeździe trud tych, którzy w pocie czoła, w bardzo trudnych warunkach, sprawiają, że nie zalewa nas ocean butelek, puszek, plastikowych toreb i pojemników i że dzięki nim to, co kiedyś zalegało po lasach i rowach, dziś na nowo może być przydatne. Dziękujemy i organizatorom – urzędnikom Urzędu Gminy w Spiczynie, i przemiłym przewodniczkom po sortowni, i wreszcie pracownikom tej bardzo potrzebnej i pożytecznej instytucji.