Wycieczka do Warszawy

            W maju wzięliśmy udział w 2-dniowej wycieczce do Warszawy organizowanej przez Stowarzyszenie Oświatowe „CJZ” w ramach projektu „Nasza Niepodległa – Moja Historia” dofinansowanego z grantu Fundacji PZU „PZU po lekcjach”. Odwiedziliśmy istotne miejsca związane z odzyskaniem niepodległości oraz obiekty ukazujące rozwój polskiej kultury, nauki, polskiej myśli technicznej oraz dorobku Polski w XX i XXI wieku. Pierwszym punktem programu było spotkanie w Liceum Batorego, gdzie w chłodnych murach starej szkoły mogliśmy schronić się przed upałem i poczuć wiatr historii. Razem z przewodniczką- uczennicą tegoż liceum rozpoczęliśmy zwiedzanie. Dowiedzieliśmy się, że wśród absolwentów tej szkoły było wielu znanych Polaków, w tym na przykład bohaterowie powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, poeta Krzysztof Kamil Baczyński, czy chociażby aktor Daniel Olbrychski. Następnie wykonaliśmy panoramiczny objazd po stolicy – zobaczyliśmy między innymi dawną siedzibę Gestapo przy al. Szucha, pomnik W. Witosa, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik J. Piłsudskiego.

Kolejnym punktem naszej wyprawy była siedziba Telewizji Polskiej, gdzie dowiedzieliśmy się, jak powstają znane nam z kolorowego ekranu programy. Po wyjściu z telewizji pojechaliśmy na Stare Miasto, aby tam rozpocząć grę miejską. Podzieleni na grupy wykonywaliśmy zadania, które prowadziły nas kolejno w różne miejsca związane z historią Warszawy. Gra sprawdziła naszą umiejętność współpracy i zmusiła do logicznego myślenia, co nie było łatwe w to upalne, gorące popołudnie. Następnego dnia udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zwiedziliśmy go wraz z przewodnikiem, oglądając groby wybitnych Polaków – polityków, sportowców, pisarzy i poetów, gwiazd estrady oraz tych, którzy w różnych dziejowych zawirowaniach nie wahali się oddać swego życia za Ojczyznę.  Później pojechaliśmy do Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie. Okazało się, że mimo dużej znajomości biografii naszej Patronki, wcale nie wiedzieliśmy wszystkiego. Usadzeni na podłodze na miękkich, kolorowych poduchach, z uwagą wysłuchaliśmy opowiadania przewodnika. Po spacerze, który został przyspieszony przez intensywne opady deszczu i po obiedzie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik- nowoczesnego centrum edukacyjnego. Starszych uczniów bardzo zainteresowała ekspozycja zamknięta, gdzie rozwiązywano zadania detektywistyczne. Mogliśmy też przetestować w praktyce różne zjawiska naukowe, które poznajemy na lekcjach fizyki i chemii. Chyba każdy znalazł dla siebie coś interesującego. W znakomitych humorach ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Uważamy, że wyjazd był bardzo udany i prosimy o więcej takich wycieczek.

Tekst powstał na podstawie sprawozdania Jeremiasza Utykańskiego- ucznia VI klasy Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach.