23.06 uczniowie klas II-VII wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od multimedialnych pokazów w Parku Legend w Nowej Słupi. Dzięki nowoczesnym technologiom wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy aż 12 legend związanych z regionem Gór Świętokrzyskich, m.in. Legenda o Pielgrzymie, Legenda o sabatach czarownic, Legenda o Dąbrówce – ukochanej Mieszka I, Legenda o powstaniu gołoborza, Legenda o powstaniu źródełka św. Franciszka, które ma moc uzdrawiania chorób oczu, Legenda o zbóju Kaku, który dzielił się zdobytymi łupami z biednymi, Legenda o powstaniu Kielc czy Legenda o Białej Damie, czyli królowej Bonie. Po wysłuchaniu opowieści każdy uczeń odbył wirtualny lot na miotle dzięki goglom VR. Następnie udaliśmy się w pieszą wędrówkę na Łysą Górę. Szliśmy Szlakiem Papieskim, gdzie można było podziwiać stacje Drogi Krzyżowej wykonane z drewna. Na szczycie zjedliśmy pyszny obiad. W klasztorze zobaczyliśmy relikwie Świętego Krzyża i otrzymaliśmy nimi specjalne błogosławieństwo. Następnie udaliśmy się na platformę widokową na gołoborza oraz panoramę województwa świętokrzyskiego. Kolejnym naszym punktem było zwiedzanie zamku Krzyżtopór, o którym również poznaliśmy legendę. Zapoznaliśmy się ze specyfiką i historią jego budowy. Zwiedziliśmy tam m.in. podziemia ze stajniami dla koni czy salę balową. Ciekawostki o zamku przekazał nam przewodnik, ale uczniowie klasy 7 również wykazali się dużą wiedzą historyczną. Z wycieczki przywieźliśmy mnóstwo pamiątek, wspomnień i fantastyczne humory. Dziękujemy pani Dominice i Kamili za opiekę podczas podróży, a za organizację odpowiadało biuro podróży DATUR i wspaniały pilot pan Tomasz, który przekazał nam mnóstwo wiedzy o rejonie Gór Świętokrzyskich.

